Spalvų derinimas

Spalvos mus supa visur, be jų turbūt nė vienas neįsivaizduojate savo kasdienybės. Spalvos skatina mūsų vaizduotę, padeda susikurti jaukią aplinką ir net turi įtakos mūsų nuotaikai.

Spalvų poveikis ne tik padeda išlaikyti dvasinę pusiausvyrą, bet ir padeda pasveikti susirgus įvairiomis psichinėmis ir fizinėmis ligomis. Spalvos lemia mūsų nuotaikas, žadina arba slopina aktyvumą, išryškina mūsų grožį arba priešingai – jį slepia. Žmogaus akis sugeba skirti net 7000 000 spalvų atspalvių. Dalis šių spalvų ramina akis, dalis – dirgina. Yra sakoma, jog žmogus nesąmoningai pasirenka sau mėgstamą spalvą, kuri išreiškia jo psichikos būklę. Kai kurios spalvos žmogui gali sukelti galvos skausmus, nuovargį.

 

Išsirinkti tinkamą spalvą nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Dėl spalvų įvairovės dažnai tampa sunku apsispręsti, kokia spalva Jums patinka ir kokia būtų tinkamiausia Jūsų norimam paviršiui nudažyti. Svarbus ir  spalvų derinimas –  nepamirškite, kad tarpusavyje turėtų derėti ne  tik sienų, lubų ar grindų spalvos, bet reikia įvertinti ir patalpoje stovinčių baldų ar kitų aksesuarų spalvas. Taigi, nuo ko pradėti?

 

Jūsų spalva

Renkantis spalvas savo namams ar butui, turime pagalvoti apie savo charakterį, temperamentą ir siekius.  Taip pat kiekvienas turi savo vaizduotę, simpatijas ir antipatijas. Vienas nori savo namus matyti šviesius ir baltus, kitas renkasi kiek įmanoma sunkesnius, gilesnius atspalvius, trečias teikia pirmenybę pagrindinėms, kontrastingoms spalvoms. Iš tiesų, teisinga pasirinkti tai, kas padeda ramiai jaustis.  Jeigu interjero dizainui parinktos spalvos harmonizuoja su žmogaus gyvenimo stiliumi bei charakteriu, tada tai turi įtakos pozityviai nuotaikai, sukuria naują aplinką bei prisitaiko prie žmogaus prigimtinių norų.

Taigi, mums yra labai svarbu kokių spalvų apsupti gyvename. Mokslininkai ir psichologai yra sukūrę keletą teorijų, kaip skirtingos spalvos daro įtaką žmonėms ir kokios spalvos tam tikro tipo žmogui yra tinkamos. Taip pat mes visi esame labai individualūs ir visada objektyviausia pasitikėti savimi bei savo nuojauta. Pasitikrinkite, ar mokslininkų versija sutampa su Jūsų pažinimo jausmu:

Raudona spalva yra pati stipriausia, energingiausia ir labiausiai jaudinanti. Raudona siejama su ambicijų ir didelių poreikių turinčiais žmonėmis, kurie ieško iššūkių gyvenime. Jie vadovaujasi savo jausmais ir nemėgsta rutinos. Raudoną spalvą mėgstantys žmonės yra visuomenės siela ir variklis.

Rausvą spalvą mėgstantys žmonės yra malonūs ir dažniausiai romantikai. Jie draugiški ir mieli, kartais net šiek tiek naivūs. Raktiniai žodžiai, susiję su rausva spalva, yra šiluma, moteriškumas ir rūpestingumas. Rausva spalva daugiau ramina nei žadina, tačiau per daug rausvos spalvos taip pat gali nualinti ir išvarginti.

Violetinė yra dvasinė, meditacinė spalva, apvalanti mintis. Violetinė spalva taip pat asocijuojasi su karališkumu ir geriausia kokybe. Šis atspalvis siejamas su kūrybingais, meninių gebėjimų turinčiais žmonėmis, kuriems reikalinga meilė ir susižavėjimas. Jie nemėgsta masinių produktų, kičo, ir yra apsupti tik meistrų šedevrais.

Žalia spalva ramina, palaiko balansą ir ilsina akis. Žalios spalvos mėgėjai yra atviri, ištikimi ir protingi. Jie mėgsta viską atlikti gerai ir teisingai, bei sulaukti aplinkinių pritarimo. Jiems nepatinka rizikuoti, todėl lieka prie to paties, laiko patikrinto sprendimo. „Žaliasis“ žmogus mėgsta būti namuose ar gamtoje.

Mėlyna yra labiausiai pasaulyje pageidaujama spalva. Mėlyną spalvą mėgstantys žmonės yra savimi pasitikintys, patikimi ir ramūs. Jie rūpinasi kitų jausmais ir siekia harmonijos. Jie kantrūs ir pakankamai konservatyvūs. Dažniau mėgsta bendrauti siaurame gerų draugų, nei dideliame pažįstamų rate. Beieškodamas savo tobulumo, „mėlynasis“ žmogus taip pat gali būti konkretus ir reiklus.

Juoda spalva susijusi su mistika ir paslaptingumu. Juodos spalvos mėgėjai yra orūs ir globėjiški. Konservatyvumas ir rimtumas glaudžiai susijęs su sumanumu ir gudrumu. Jiems labai svarbus asmeninis saugumas ir prestižas. Jiems patinka tikri, rimti kūrėjai. Žmonės, kuriems prie širdies yra juoda spalva, nori tobulėti, o kartais stebėti aplinką iš šalies.

Smėlinė ir ruda yra žemiškos spalvos. Rudi atspalviai yra šilti ir minkšti, leidžia saugiai jaustis. Rudai spalvai pirmenybę teikiantys žmonės mėgsta patikimumą, patogumą ir paprastumą. Jie darbštūs, ištikimi ir turi tvirtą savo nuomonę. Pokalbio metu palaiko lengvą humoro toną. Mėgsta, kai aplink juos viskas kontroliuojama, nes tada jie patys gali save kontroliuoti. Svarbiausioje vietoje – šeima, saugumas ir įsiklausymas.

Geltona ir oranžinė  – tai džiaugsmo, vilties ir norų spalvos. Geltona spalva siejama su aktyviais, gyvenimo pilnatve trykštančiais ir energingais žmonėmis. Oranžinės spalvos apsupti žmonės yra impulsyvūs, dinamiški, visada su optimistiškomis mintimis.

Balta  spalva atspindi visų tonų šviesą ir energiją. Saulės šviesa yra gyvenimo eliksyras tiek gamtai, tiek žmogui. Balta spalva suteikia stiprybės, bet, kita vertus, išlaiko šaltumą ir atstumiantį jausmą. Pirmenybė baltai spalvai teikiančių žmonių namai ir drabužiai visada švarūs ir tvarkingi. Jie nori, kad viskas būtų tobula ir tokiu būdu pasitiki savimi bei yra kritiški.

 

Pagalvokite prie kokios spalvos linkstate, kokios energijos savo namuose norėtumėte. Ar tai jaukumo jausmas, šiluma, ar norite daugiau energijos, šviesos, impulsyvumo? Išsirinkę bazinę spalvą galite pereiti prie jos atspalvių.

 

Spalvų derinimas patalpose

Renkantis atspalvį svarbu nuspręsti kiek ir kokių konkrečių atspalvių bus naudojama Jūsų patalpoms dažyti bei kokį rezultatą norėtumėte matyti baigę darbus. Žemiau pateikiama keletas patarimų, kaip spalvos tarpusavyje sąveikauja ir kokią erdvę sukuria.

 

Spalvos keičia patalpų proporcijas:

Tipiškiausiai lubos yra dažomos baltai, o sienų spalvos parenkamos pastelinės. Toks sprendimas pabrėžia kambario erdvumą ir kuria saugumo jausmą.

Spalvų derinimas, sienų ir lubų dažymas

 

Žemoje patalpoje lubų ir sienų spalvos gali būti parenkamos vienodo ryškumo, tokiu atveju  kambarys atrodys aukštesnis. Kitas variantas – sienas dažyti vertikaliais dryžiais.

Spalvų derinimas, sienų dažymas vertikaliais dryžiais

 

Aukštoje patalpoje lubos atrodo žemesnės, jei jos nudažomos tamsiau nei sienos. Tamsios grindys kambarį padarys dar žemesnį. Kitas triukas žemesniam vaizdui susidaryti – sienas dažyti horizontaliais dryžiais.

Spalvų derinimas, sienų dažymas horizontaliais dryžiais

 

Ilgas ir siauras kambarys sutrumpėja ir praplatėja, jei užpakalinė siena nudažoma tamsiau.

Spalvų derinimas, galinės sienos dažymas

Mažas butas bus erdvesnis , jei naudosite šviesius atspalvius. Taip pat nederėtų tapetuoti raštuotais tapetais, geriausia, kad tokio buto sienų spalvos būtų dažytos viena spalva, o jeigu, visgi, pageidaujate tapetų – rinkitės minimaliai raštuotus tapetus.

 

Vizualiai priartinti ar atitolinti sieną galima ją nudažius tamsesne spalva (priartinant). Priešingu atveju, jeigu sienų spalvos skiriasi – viena siena nudažoma šviesesne spalva, o kitos tamsiau, yra rizikinga, nes kambarys tampa daug mažesnis ir gali pradėti slėgti. Taip pat keičiasi ir kambario proporcijos bei jų pojūtis. Spalvų derinimas šiuo atveju tampa labai svarbiu klausimu, atkreipkite dėmesį, kad derinamos spalvos nebūtų per ryškios, stenkitės rinktis švelnesnius atspalvius.

Spalvų derinimas, vienos sienos dažymas tamsiau

 

Norint dažyti tik juostą, sienų spalvos turi būti derinamos tokia tvarka: apatinę jų dalį reiktų dažyti tamsiau, o viršutinę – šviesiau, jokiu būdu ne atvirkščiai. Juosta kambario negali dalinti perpus, bet turi būti netoli vidurio.

Spalvų derinimas, sienų dažymas juosta

 

Kad namuose būtų jauku ir viskas suderinta:

Svarbu žinoti , kad vienas po kito atspalviai sukuria glaudžią sąveiką, kai matomas galutinis rezultatas – vienas atspalvis.  Spalvų derinimas taps paprastesniu darbu, jeigu pasirinksite  vieną iš pagrindinių spalvų, kurią pagyvintų keli kontrastingi papildomi atspalviai.

 

Siekiant, kad visas butas ar namas būtų vientisas, skirtinguose kambariuose naudojami spalvų atspalviai turi derėti tarpusavyje. Tai ypač svarbu atvirų kambarių ir mažo buto atveju. Pavyzdžiui, prieškambario sienų spalvos gali atsikartoti svetainės tekstilės rašte ir miegamajame esančioje keraminėje vazoje. Dažnai tokį neutralų elementą naudojame luboms ar grindims.

Šviesios ir vėsios spalvos kambariui suteikia šviesos ir erdvumo, sukuria lengvumo ir platumo įspūdį. Šviesiai mėlynos ir mėlynai žalios sienų spalvos sukuria erdvės efektą, kambarys vizualiai tampa didesnis. Šviesūs baldai geriau atrodo šviesiame fone. Kėdės ir sofos aukštais atlošais kambarį dar labiau sumažina.  Siekiant didesnės erdvės, kambarį reikia apstatyti žemais baldais, kėdėmis ir stalais trumpesnėmis kojomis. Mažame kambaryje turėtų būti minimaliai baldų. Kambarį taip pat padidina veidrodis, dideli stikliniai paviršiai (langai ar durys) ir ryškesnis apšvietimas.

 

spalvu-derinimas-melsi-atspalviai

spalvu-derinimas-sviesios-spalvos

 

Spalvų derinimas, siekiant sukurti intymesnį kambarį? Viskas įmanoma, tokiu atveju kambarį rekomenduojame šiek tiek sušildyti tamsesnėmis spalvomis. Tamsios spalvos, pavyzdžiui, tamsiai mėlyna, violetinė, ruda ir tamsiai žalia, reikalauja šviesos ir yra sunkiau pritaikomos. Derėtų žinoti, kad pirminis dėmesys sutelkiamas į šviesesnę kambario dalį, nes tai labiau traukia akį. Jeigu kambaryje sunku atskirti objektus – tuomet jie savo ryškumu ir tamsumu per daug panašūs į kambario spalvą.

Sodrias spalvas ir atspalvius, kurių grynojo tono dalis yra didelė, rekomenduojama naudoti kambariuose, kuriuose nebūnama nuolat. Kuo ilgiau būname kambaryje, tuo mažiau jį galima dažyti grynosiomis spalvomis. Sodrias spalvas tinkamiausia naudoti su vaitspiritu. Tai puikiai tinka valgomajame, bibliotekoje ar svetainėje, jei šios patalpos yra švelnesnių, prislopintų ar aksominių atspalvių. Pilki atspalviai ramiai ir monotoniškai prisitaiko, bet laikui bėgant gali grįsti. Tokiu atveju vieną sieną dažykite kita spalva, ieškokite kontrasto ir įvairovės.

 

spalvu-derinimas-violetine-spalva
spalvu-derinimas-ryski-siena

 

 

Ryškių, intensyvių spalvų derinimas puikiai tinka ant didelių paviršių, norint pasiekti išskirtinumo poveikį. Intensyvi geltona ir žalia paaštrina garso poveikį, ugninė geltona gali atrodyti tiesiog deginanti.

 

Išsirinkę norimus atspalvius bei jų derinius, pasikonsultuokite su specialistu, kokiais dažais geriausia įgyvendinti Jūsų idėjas.

 

 

Spalvų paletes rasite skiltyje Spalvų paletės.

Visais dažymo klausimais kreipkitės skiltyje Paklausk eksperto.