Dažų pirkimas

Dažų parduotuvėje, žvelgiant į ilgas lentynas, iš pradžių gali pasirodyti, kad surasti tinkamą produktą beviltiška. Visgi, dažų pirkimas gali tapti lengvu darbu, jeigu atsakysite sau į žemiau  pateiktus klausimus. 

 

Ar reikalinga gruntuoti paviršių? Paviršių gruntuoti reikia dėl įvairių priežasčių:

 

 • Metalo paviršių reikia gruntuoti, norint apsaugoti nuo korozijos;
 • Medienos paviršių reikia gruntuoti tam, kad dažai laikytųsi ant medžio;
 • Medienos šakos gruntuojamos dėl medienos dervos išėjimo;
 • Sienų ir lubų gruntavimas yra ypač svarbus, kai paviršius padengtas glaistu. Be gruntavimo paviršius dažus sugeria skirtingai, tad rezultate galite gauti skirtingai blizgantį paviršių;
 • Silpno gipso paviršius turi būti gruntuojamas geresnio sukibimo ir paviršiaus stiprinimo alkidiniu gruntu;
 • Nikotino ir drėgmės turinčius paviršius reikia gruntuoti tam, kad užterštos sritys neprasisunktų pro dažus; 
 • Gruntuoti taip pat gali prireikti pereinant iš vienų dažų tipo į kitą (aliejiniais dažais nudažytas paviršius perdažomas latekso dažais ir pan.).

 

Gruntas gerai prasiskverbia į pagrindą, dera su skirtingo akytumo paviršiais ir tolygiai dengia pagrindo dažus. Gruntas neturi gražiai padengti, nes paviršius perdažomas apdailos dažais. Gruntavimas sumažina paviršiaus dažų suvartojimą ir užtikrina ilgalaikius rezultatus.

Informaciją apie tai, ar paviršiui reikia gruntavimo, rasite gaminio etiketėje arba darbo instrukcijoje.

 

Kokiam pagrindui reikia dažų?

 

Kiekvienam pagrindui yra sukurti atitinkami dažų produktai, prisitaikantys prie įvairių aplinkos sąlygų. Pavyzdžiui, virtuvėje ir vonioje patariama dažyti nuplaunamais ir trinčiai atspariais (paprastai su didesniu blizgesiu) dažais, o valgomajame ar miegamajame puikiai tinka visiškai matiniai dažai. Taip pat dažai su stipria plėvele nėra skirti vidaus darbams - jie pritaikyti lauko sąlygoms.  Atkreipkite dėmesį į tai, jog paviršiui parinkus tinkamą produktą, jis tampa ilgaamžis ir kiekvienais metais nereikia kartoti dažymo darbų.

dazu-pirkimas-pavirsius-virtuve   dazu-pirkimas-pavirsius-fasadas dazu-pirkimas-pavirsius-medinis-fasadas

 

 

Kokio tipo dažus pasirinkti – skiediklio ar vandens pagrindu?

 

Tikrai patogiau dažyti dažais vandens pagrindu, kurie skleidžia silpnesnį kvapą, lengvai prisitaiko prie paviršiaus, greitai džiūsta, o darbo įrankiai gali būti nuplaunami tiesiog vandeniu. Šiuo metu beveik visiems vidaus paviršiams yra siūlomi vandens pagrindo produktai. Visgi, yra ir keletas dažų skiediklio pagrindu privalumų. Šie produktai gerai įsiskverbia į pagrindo paviršių, suformuoja plaunamą ir trinčiai atsparią plėvelę bei gerai pasidengia. Galimi tiksotropiniai alkidiniai dažai, kurie nenulaša ir nenuteka. Dažai skiediklio pagrindu dažniausiai  naudojami  metalo ir medžio paviršiams (langams , durims, baldams).

 

dazu-pirkimas-skiediklinis dazu-pirkimas-vandeninis

 

Kokio blizgesio dažai reikalingi? Nuspręskite, norėtumėte blizgantį  ar matinį paviršių suteikiančių dažų?

 

 Dažai turi 6 blizgesio lygius, kurie yra nurodyti produkto pakuotėje:

 • Visiškai blizgus 90-100;
 • Blizgus 60-89;
 • Pusiau blizgus  30-59;
 • Pusiau matinis 11-29;
 • Matinis 6-10;
 • Visiškai matinis 0-5;

 

dazu-pirkimas-blizgumas-pusiau-matinis dazu-pirkimas-blizgumas-matinis

 

 

Kuo blizgesni dažai, tuo stipresnė dažų plėvelė susiformuoja. Blizgūs dažai yra plaunami, atsparūs trinčiai, ne taip lengvai tepasi. Tiesa, svarbu žinoti, kad blizgūs dažai išryškina mažiausią pagrindo paviršiaus šiurkštumą. Visiškai matinių dažų plėvelė yra itin plona, todėl tinka sausų patalpų lubų dažymui. Šiandieną dažų savybės yra nuolat tobulinamos, todėl kai kurie produktai atitinka kelis kriterijus, pavyzdžiui, dažai Villa Akva yra matiniai, tačiau puikiai prisitaiko prie aplinkos sąlygų.

Blizgesio lygį galima pamatyti žiūrint į nudažytus dažus (pavyzdžiui, ant mėginio) prieš šviesą.

 

Kokią spalvą pasirinkti?

 

Žmonės skirtingai suvokia spalvas, spalvos pojūčiui taip pat įtakos turi šviesa, spalvos pavyzdžio dydis ir spalvų tarpusavio suderinamumas. Žemiau pateikiami dėsningumai:

 • Šviesios spalvos ant didesnio paviršiaus atrodo tamsesnės, nei spalvų katalogo mažuose pavyzdžiuose. Šviesios spalvos kambarį  daro vizualiai didesnį ir erdvesnį. Tamsia spalva nudažytos lubos tampa žemesnės. Šviesios lubos ir tamsios sienos kambarį daro vizualiai aukštesnį;
 • Renkantis spalvą, svarbu atkreipti dėmesį kokioje aplinkoje apžiūrite pavyzdį. Blausiai apšviestame kambaryje spalva atrodo tamsesnė. Taip pat spalvos yra skirtingai matomos dirbtinėje ir natūralioje šviesoje. Jeigu abejojate spalvos tinkamumu, rekomenduojama nusipirkite nedidelį kiekį dažų ir atlikti bandomąjį dažymą;
 • Dažų pakuotėje spalva visada yra šviesesnė nei dažų pavyzdžiuose. Džiūstant spalva patamsėja ir galutinis rezultatas – atitinkama spalva pagal spalvų paletę;
 • Įvairūs spalvos viena šalia kitos atrodo skirtingai. Pavyzdžiui, žalia šalia geltonos atrodo kiek kitaip, nei šalia raudonos. Baldai ir kambario apstatymas taip pat turi įtakos spalvos ryškumui.

 

dazu-pirkimas-spalva-melyna  dazu-pirkimas-spalva-rozine

 

 

Kaip apsispręsti, kurie dažai yra geri?

 

Jeigu:

 • Jūsų pažįstamas, parduotuvės pardavėjas ar specialistas rekomenduoja dažus;
 • Produktas/prekės ženklas yra gana plačiai reklamuojamas - produktas/prekės ženklas ilgą laiką yra rinkoje;
 • Kaina nėra labai žema.

 

tai tikriausiai yra geri dažai, nes:

 • Jūsų pažįstamas nerekomenduotų Jums produkto, kuris jam netiko;
 • Pardavėjas suinteresuotas, kad Jūs grįžtumėte pas jį dar kartą, todėl stengsis parinkti tokius dažus, kad liktumėte patenkinti;
 • Blogas produktas ilgainiui negali rasti pirkėjų;
 • Geras produktas negali būti pigus, nes jam pagaminti yra naudojamos kokybiškos žaliavos ir technologijos.

 

 

Jeigu vistiek negalite apsispręsti ar Jums iškilo klausimų, pasikonsultuokite su mūsų specialistais skiltyje Paklausk ekspertoMes tikrai padėsime Jums surasti tinkamiausią sprendimą.