Kaip pasirinkti tinkamus dažus mediniam fasadui

Medinių namų fasadai, ypač mūsų klimate, yra veikiami įvairių oro sąlygų – lietaus, sniego, ledo, saulės, vėjo ir didelių temperatūros svyravimų. Dėl to dažai mediniam fasadui turi būti ypač kokybiški. Norint fasadą nudažyti kokybiškai ir siekiant ilgalaikio rezultato,  reikia tinkamai parinkti dažus ir atspalvį.

Kaip pasirinkti tinkamą atspalvį mediniam fasadui?

Renkantis atspalvį reikėtų nepamiršti, kad kuo tamsesnė ir ryškesnė spalva, tuo daugiau saulės spindulių ji sugers ir tuo labiau fasadas įkais. Tamsūs ir ryškūs atspalviai pietinėje, saulės spindulių labiausiai veikiamoje namo pusėje, daug greičiau išblunka ir pakeičia spalvą. Dėl to namo išorę patariama dažyti šviesiomis spalvomis, kurios blunka kur kas lėčiau.

Taip pat svarbu žinoti, kad ne visi spalvų pigmentai yra atsparūs UV saulės spinduliams . Dėl šios priežasties atspalvius reikėtų rinktis iš fasadinių atspalvių palėtės. Jei „Vivacolor“ fasadiniams dažams norite suteikti atspalvį, rekomenduojame naudoti specialias „Tikkurila“ fasadinių dažų paletes skirtas medienos dažymui. Šias paletes rasite platintojų parduotuvėse, dažų skyriuose.

Pelėsis, mikroorganizmai ir samanos dažniausiai kenkia šiaurinei namo daliai, nes ji gauna mažiau saulės spindulių. Dėl saulės spindulių trūkumo fasadą veikia didesnis drėgmės kiekis. Dėmesį reikėtų atkreipti ir į šalia fasado augančius augalus – kuo jie arčiau fasado, tuo labiau veikia fasado būklę. Kad išvengtumėte tokių problemų, patariame mediniam fasadui rinktis tokias dažų spalvas, ant kurių neišryškėtų purvas ir kurių sudėtyje būtų medžiagų, užkertančių kelią pelėsio, grybelio, samanų ir kitų mikroorganizmų dauginimuisi.

Kaip pasirinkti tinkamus dažus mediniam fasadui?

Šiais laikais dauguma dažų mediniams fasadams yra pagaminti vandens pagrindu. Vandens pagrindo dažai yra elastingi, puikiai išlaiko atspalvį ir neblunka. Šie dažai neturi nemalonaus kvapo, tad su jais patogu ir lengva dirbti. Vandens pagrindo dažus nuo įrankių, drabužių, odos ir kitų netyčia išteptų paviršių galima lengvai nuplauti vandeniu.

Rinkdamiesi tinkamiausias priemones mediniam fasadui, būtinai atsižvelkite į paviršių ir norimą rezultatą.

Obliuotos medienos paviršius yra lygus, todėl prie jo prilimpa mažiau purvo, tačiau ir dažai laikosi silpniau. Obliuotam paviršiui patartina naudoti apsauginius medienos dažus - jie puikiaipadengs ir neužgoš medienos rašto.

Pjautinės medienos paviršius yra šiurkštus. Su šiurkščiu paviršiumi dažai labai gerai sukimba, tačiau ant jo taip pat lengvai kaupiasi purvas. Šiurkštiems mediniams paviršiams patartina naudoti įprastus aukštos kokybės medienos dažus, kurie padengs paviršių storesniu sluoksniu ir užtikrins tinkamą apsaugą.

Jei norite, kad medienos paviršius išliktų matomas, o pasirinktas atspalvis pabrėžtų jo grožį, naudokite pusiau  skaidrius dažus. Tačiau atminkite, kad pilnai dengiantys dažai yra žymiai ilgaamžiškesni už pusiau skaidrius. Įprasti dažai ant fasado išsilaiko ilgiau nei pusiau skaidrūs. Pilnai dengiantys dažai saugos Jūsų namą 10 – 15, o kartais – net 20 metų, priklausomai nuo medžio atsparumo ir paruošiamųjų darbų kokybės. Pusiau skaidriais dažais dengtus paviršius reikia perdažyti maždaug kas penkerius metus.